אפסייט סינמה - הדמיות, תלת מימד והפקת סרטוני אנימציה

הדמיות אדריכליות

לפני מספר לא רב של שנים, כאשר קבלן או חברת בניה רצו למכור דירות בפרויקט בניה, כל שעמד לרשותם היו שרטוטים והבטחות. עם התפתחות המחשבים ובעיקר תוכנות תלת המימד, מתאפשר לעשות הדמיה אדריכלית של הפרויקט.

השימוש העיקרי בהדמיה תלת מימדית ובאנימציה ממוחשבת התחיל בשנות התשעים, כאשר המחשבים נהיו חזקים מספיק ופותחו תוכנות תלת מימד מתאימות. ההדמיות התלת מימדיות התחילו בעולם הקולנוע, בעיקר על מנת ליצור אפקטים אך גם ליצירת סרטי תלת מימד שלמים כגון "צעצוע של סיפור" שהיה סרט התלת מימד המלא הראשון שיוצר בשנת 1995.

כיום כאשר רוצים למכור דירה או פרוייקט חדש כמעט ולא ניתן לוותר על תהליך הדמיה הממוחשבת. תוכנות תלת המימד שפותחו בשנים האחרונות מאפשרות לדמות את המציאות באיכויות גבוהות וריאליסטיות.

השלב הראשון בהדמיה האדריכלית מתחיל במידול הבניין, יצירת הקירות, דלתות, מרחבים וכדומה בהתבסס על התוכניות האדריכליות. הבניה יכולה להתבצע ממש כמו פיסול בחמר או על ידי שימוש בצורות גיאומטריות מוכנות מראש, בעולם התלת ממדי שקיים בתוך התוכנה, אשר מוגדר על ידי שלושה צירים במרחב.

לאחר שישנו המודל התלת ממדי, המהווה את צורת האובייקט ומיקומו במרחב, השלב השני הינו הגדרת הצבעים והחומריות של הסביבה , האם האובייקטים עשויים מזכוכית, גבס, קרמיקה, שיש, וכד'. בתוכנת התלת מימד מגדירים את כל הפרמטרים הללו.

בעולם האמתי כל חומר מקבל את צבעו על ידי קרני אור הפוגעות בו ובהדמיה אדריכלית אנחנו יכולים לשלוט על האור. בהדמיה אנו יכולים ליצור אווירה של בוקר, ערב, לילה על ידי החלטה אם יש שקיעה או זריחה, וכמובן את כל סוגי תאורות הפנים בדירה, כמה סוגי תאורה יהיו, צבעם, עוצמתם, וכמובן מיקומם ועל ידי זה, פנים או חוץ בהתאם לדרישה. 

השלב הבא הוא יצירת מצלמה או מצלמות בתוכנה. בדיוק כמו שבמציאות אנו יכולים לחוות משהו אבל אם מישהו מהצד יספר לנו מה הוא ראה בזווית שלו - כך הדבר בהדמיות תלת הממד.

ניתן להגדיר את מיקום המצלמה, כיוון ההסתכלות וכל התכונות אשר קיימות במצלמה אמתית לדוגמה אורך מיקוד העדשה, עומק השדה, מפתח העדשה, וכן הזזה שלה במרחב.

הדמיה תלת ממדית יכולה להיעשות במגוון תוכנת תלת מימד כגון Maya, 3D Max, Rhino ועוד.

בנוסף להדמיות של בניינים נעשה שימוש בהדמיות אדריכליות גם להדמות תכנון כבישים, רכבות ותכנון ערים, כל זה עוזר ללקוח לראות את העתיד, לתכנן ולמכור את הפרויקט עוד לפני שהונחה הלבנה הראשונה.